Chcesz porządnie odświeżyć swój samochód i przywrócić mu dawną świetność i blask? A może przygotowujesz auto do sprzedaży i chcesz, by wyglądało nieskazitelnie? Z pewnością zainteresuje Cię usługa, jaką jest kompleksowe czyszczenie samochodu wraz z kosmetyką wnętrza. Z poniższego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie ona polega.

Czyszczenie samochodów – Kielce

Regularne mycie auta i czyszczenie jego wnętrza na bieżąco (czyli za każdym razem, gdy zauważymy np. plamę na tapicerce) to podstawa utrzymania pojazdu w dobrej kondycji. Tempo współczesnego życia sprawia jednak, że nie zawsze mamy czas na to, aby solidnie zająć się kosmetyką samochodu. W konsekwencji, po kilkunastu miesiącach możemy “obudzić się” w aucie z poplamioną tapicerką, poszarzałą podsufitką i… Co wtedy? Zakup wszystkich niezbędnych kosmetyków i akcesoriów do umycia każdego elementu pojazdu to spory wydatek, a do tego dochodzi jeszcze to, co bezcenne – czas. Z pomocą przychodzi wówczas usługa, jaką jest kompleksowe czyszczenie samochodu. W Kielcach oferuje ją m.in. firma SteamFresh. Poniżej opisujemy, co znajduje się w takim pakiecie i jak dokładnie przebiega kosmetyka wnętrza.

Czyszczenie samochodu – krok pierwszy

Zacznijmy od tego, że na profesjonalne czyszczenie samochodu składa się zarówno mycie karoserii, jak i wszelkich elementów znajdujących się wewnątrz pojazdu. Rezultat? Auto wyglądające jak z katalogu dealera! Proces rozpoczyna dokładne mycie wnęk drzwi oraz bagażnika. Czynność ta pozwala pozbyć się wszelkich “luźnych” zabrudzeń, które potrafią zalegać w takich miejscach miesiącami. Kolejnym krokiem jest mycie nadkoli, opon oraz felg. Wbrew pozorom osiągnięcie efektu, w którym będą one wyglądać jak nowe, nie jest proste. Po wstępnym opłukaniu kół wodą pod ciśnieniem i pozbyciu się np. zacieków z błota, stosowany jest specjalny preparat do mycia felg. Tego rodzaju profesjonalna chemia samochodowa jest w stanie usunąć wszelkie zanieczyszczenia metaliczne, a nawet pył z klocków hamulcowych!

Kosmetyka wnętrza

Gdy auto z zewnątrz wygląda już perfekcyjnie, a lakier lśni z całych sił, czas na kolejny krok kompleksowego czyszczenia samochodu – mycie jego wnętrza. Tu punktem wyjścia jest dokładne odkurzanie. Piasek czy okruszki szczególnie lubią zbierać się w szczelinach między siedziskami a oparciami, dlatego stosowane są tu specjalne końcówki: zwężane ku dołowi lub z twardym włosiem. Umożliwiają one oczyszczenie trudno dostępnych miejsc. Po odkurzeniu wszelkich zakamarków samochodu czyszczona jest podsufitka. Do tego celu używany jest specjalny preparat, który nakłada się na delikatną szczoteczkę. Później w ruch idzie ściereczka z mikrofibry.

Diabeł tkwi w szczegółach

Po oczyszczeniu górnych partii samochodu, pora zabrać się za jego dół. Do kosmetyki całego kokpitu i boków drzwi używany jest cały zestaw różnego rodzaju pomocy: pędzelków, gąbek, a nawet patyczków, pęset i maleńkich szczoteczek. Wszystko po to, aby solidnie doczyścić każdą szczelinę. Kolejny etap kompleksowego czyszczenia samochodu to czyszczenie tapicerki. Tu wszystko zależy od tego, z czego została ona wykonana. W przypadku tapicerki skórzanej, stosowane są środki czyszczące o odpowiednim pH (wbrew pozorom skóra skórze nierówna i wyróżniamy jej trzy podstawowe rodzaje: anilinową otwartą, semi-anilinową i gładką, powierzchniowo zamkniętą). Jeśli fotele i kanapy są obszyte materiałem, tu również istnieje kilka wariantów obicia. Te najpopularniejsze to welur i alcantara. Są one prane przy użyciu specjalnych odkurzaczy pianotwórczych, a następnie dokładnie suszone.

Czyszczenie samochodów – ostatnie szlify

Kolejna czynność to pranie wykładziny podłogowej i bagażnika. Nierzadko są to najbardziej brudne elementy całego samochodu, dlatego poświęca się im wiele uwagi. Gdy już wszystko wyschnie, na wszystkie elementy plastikowe (kokpit, boki i drzwi) nakłada się specjalny dressing. W przypadku tapicerki skórzanej wykonuje się także impregnację, dzięki której fotele i kanapy nie tylko pięknie wyglądają, ale stają się również bardziej odporne na zabrudzenia czy otarcia. Na życzenie klienta można dodatkowo nałożyć specjalną powłokę ceramiczną na skórę. Podobną ochronę kładzie się też na tapicerkę materiałową. Profesjonalne czyszczenie samochodu kończy dokładne mycie szyb. Efekt? Brak jakichkolwiek zacieków czy śladów środka czyszczącego bądź wody. W takim stanie samochód jest przekazywany klientowi.

Czyszczenie tapicerki skórzanej
prosta sprawa czy zadanie dla fachowca?

Skórzana tapicerka to kwintesencja luksusu i nieodzowny element samochodu w standardzie premium. Mimo iż skóra jest stosunkowo prosta w pielęgnacji, po kilku latach intensywnej eksploatacji może stracić swój dawny blask. Jak powinna przebiegać prawidłowa konserwacja skórzanej tapicerki i dlaczego warto powierzyć to zadanie fachowcom?

Czyszczenie tapicerki skórzanej
co trzeba wiedzieć?

Skórzana tapicerka samochodowa jest kojarzona nie tylko z luksusem, ale również trwałością. W istocie, skóra jest materiałem, który może zachować świetny wygląd przez długie lata, jednak kluczem do tego jest odpowiednia konserwacja. Co ważne, skórzana tapicerka na fotelach samochodowych jest pokrywana fabrycznie specjalną warstwą ochronną, której zadaniem jest zabezpieczenie siedzisk przed plamami, wilgocią czy działaniem promieni UV. Taka powłoka dodatkowo ułatwia czyszczenie skóry w samochodzie. Niestety, z upływem czasu warstwa ochronna ulega wytarciu, przez co tapicerka staje się bardziej narażona na zabrudzenia, przebarwienia, utratę koloru, a nawet przetarcia czy pęknięcia. Właśnie dlatego czyszczenie skór w samochodzie powinno iść w parze z ich odpowiednim zabezpieczeniem. Odtworzenie powłoki ochronnej zapewni bowiem dobry wygląd tapicerki.

Czyszczenie tapicerki samochodu
a rodzaje skór

Do czyszczenia skórzanej tapicerki potrzebujemy nie tylko odpowiednich preparatów i czasu. Punktem wyjścia jest wiedza o tym, z jakim rodzajem skóry w samochodzie mamy do czynienia, ponieważ od tego zależy m.in. to, jakiego rodzaju kosmetyków do mycia będzie trzeba użyć. Wyróżniamy trzy podstawowe typy skóry:

  • anilinową otwartą
  • semi-anilinową otwartą
  • gładką, powierzchniowo zamkniętą

Obecnie zdecydowana większość skórzanych tapicerek samochodowych jest zrobiona ze skór gładkich, powierzchniowo zamkniętych, nie można jednak założyć, że w naszym aucie również takowa się znajduje. Osoba, dla której mycie tapicerek samochodowych nie ma żadnych tajemnic, momentalnie rozpozna rodzaj skóry. Laik będzie mógł w tym celu zastosować pewien eksperyment. Na fotelu należy umieścić kroplę wody. Jeśli momentalnie się ona wchłonie, to znak, że siedzenia są pokryte skórą anilinową otwartą. Jeżeli woda wchłania się powoli, oznacza to skórę semi-anilinową. Jeśli zaś kropla wody pozostaje na swoim miejscu i nie wchłania się w ogóle, mamy do czynienia ze skórą gładką, powierzchniowo zamkniętą.

Czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej
rozpoznanie typu skóry

Czym jeszcze charakteryzują się dane rodzaje skór? Anilinowe otwarte posiadają bardzo naturalny, nieidealny wygląd, np. nieregularny odcień. Ponadto są delikatne i przyjemne w dotyku. Ich specyfika sprawia, że samodzielne czyszczenie tapicerki skórzanej anilinowej nie jest dobrym pomysłem – potrzebne jest tu bowiem szczególnie wyczucie i specjalna chemia samochodowa. Stosowanie jakiegokolwiek środka do skóry mogłoby zniszczyć anilinową tapicerkę. Skórę gładką, powierzchniowo zamkniętą rozpoznamy po jednolitym, matowym lub błyszczącym wykończeniu. Ze względu na to, iż jest ona trwalsza i mocniejsza, do jej czyszczenia i konserwacji można zastosować powszechnie dostępne środki. Tu też jednak trzeba mieć się na baczności, ponieważ różnią się one m.in. czynnikiem pH. Należy pamiętać, że do czyszczenia skóry w samochodzie nie należy używać mydła – ze względu na jego zasadowe pH, mogłoby ono pozostawić na tapicerce nieestetyczne zacieki.

Samodzielne czyszczenie
tapicerki skórzanej w samochodzie

Decydujesz się na samodzielne czyszczenie tapicerki w samochodzie? Pamiętaj, aby cały proces rozpocząć od solidnego odkurzenia foteli i kanap. Wbrew pozorom, niektórzy kierowcy zapominają o tej czynności, tymczasem niezwykle ważne jest, aby przed rozpoczęciem konserwacji skórzanej tapicerki samochodowej pozbyć się kurzu, piasku i innych luźnych zabrudzeń. Pozwoli to uniknąć powstania ewentualnych zarysowań. Do odkurzania warto wybrać końcówkę z twardym włosiem lub zwężeniem na dole, ponieważ pozwoli to na dokładne wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc, gdzie lubi zbierać się np. piasek. Kolejny krok to dobór odpowiedniego produktu czyszczącego. Popularnym specyfikiem jest pianka do czyszczenia tapicerek samochodowych ze skóry. Taki preparat nanosimy dokładnie, miejsce przy miejscu, na poszczególne fragmenty kanap i foteli, zgodnie ze wskazaniami producenta. Zazwyczaj najpierw nakłada się go specjalną szczotką, a później poleruje ściereczką. W przypadku pierwszego użycia danego produktu zaleca się dodatkowo wykonanie testu na słabo widocznym kawałku tapicerki (np. spodzie zagłówka), aby upewnić się czy preparat nie powoduje odbarwienia.

Na czym polega konserwacja tapicerki skórzanej?

Po wyczyszczeniu tapicerki należy zabezpieczyć ją przed kolejnymi zabrudzeniami. W tym celu trzeba sięgnąć po specjalny preparat impregnujący skórę, który zapobiegnie wytarciu, utracie koloru czy przesuszeniu. Ważne jest, aby nie nakładać tego rodzaju produktu bezpośrednio po wyczyszczeniu tapicerki pianką. Konieczne jest odczekanie co najmniej 1-2 godzin – w tym czasie produkt wnika w skórę, a fotele i kanapy w pełni wysychają. Po upływie tego czasu impregnat należy nanieść cienką warstwą przy użyciu ściereczki. Tak jak w przypadku czyszczenia, to także należy robić bardzo dokładnie, upewniając się, że każde miejsce zostało pokryte produktem. Odpowiednie zabezpieczenie skóry w samochodzie sprawia, że pozostaje ona przyjemna w dotyku, elastyczna, odpowiednio nawilżona i odporna na wilgoć, a przez to dłużej zachowuje idealny wygląd. Profesjonaliści mogą dodatkowo położyć na tapicerkę powłokę ceramiczną – wówczas skóra będzie mniej podatna na poplamienie.

Czyszczenie tapicerki samochodowej
Kielce

Mimo iż pielęgnacja tapicerki skórzanej jest czynnością, którą można wykonać samodzielnie, warto zastanowić się nad powierzeniem tego fachowcom. Dlaczego? Przede wszystkim profesjonalna pielęgnacja tapicerki skórzanej w samochodzie to oszczędność czasu. Odkurzanie, czyszczenie, oczekiwanie na wyschnięcie preparatów i konserwacja może zająć łącznie nawet kilka godzin, a jeśli nie mamy możliwości odkurzenia samochodu domowym sprzętem, wiąże się to także z koniecznością wyjazdu na myjnię lub stację paliw. Druga kwestia to dobór odpowiednich środków chemicznych do rodzaju skóry. Pracownicy profesjonalnych firm detailingowych (takich jak np. Steamfresh) nie tylko posiadają szeroki wachlarz najwyższej jakości produktów dostosowanych do różnych typów tapicerek, ale są też w stanie idealnie dobrać je do danej skóry i usunąć głębsze, bardziej rozległe zabrudzenia. Podczas samodzielnego prania tapicerki skórzanej istnieje ponadto ryzyko uszkodzenia obicia. Oddając tę czynność w ręce fachowca, mamy gwarancję, że wszystko zostanie zrobione tak, jak należy.

Przykładowe realizacje
zobacz więcej